Uspávat či neuspávat, kdy by mělo spát dítě samo, je možné ho to naučit, spát s dítětem a do jakého věku…?
Podobné otázky ohledně usínání řeší řada rodičů.
Mě na tento článek přivedl můj syn Fíla, který se mnou pravidelně chodí uspávat Štěpu.
Jeden večer, když Štěpa usnul a s Fílou jsme odcházeli z pokoje, mi říká: „mami a dřív to nebylo, že by rodiče uspávali, to musely děti usínat samy“?
Tak jsme si o tom povídali a já mu říkala, že každý to dělá podle sebe, bohužel ne každý podle dětí.
Já osobně si neumím představit, že bych tam to svoje batole uložila a odešla a ono by mělo usínat samo. Užívám si to napojení, pohled jeho očí, když vyprávím pohádku, to jak se tulí a usmívá a pozoruju ho, jak klidně a spokojeně usíná.
Samozřejmě každé dítě je jiné a ne každé má potřebu spát s rodiči.
Naše starší děti s námi také usínaly a spaly, ale třeba Andrejka dostala v 18 měsících svou postel (za další 4 měsíce se měl narodit Fíla, tak jsme koupili postel ještě narozením brášky, aby neměla pocit, že kvůli miminku jde do pokojíčku) a byla nadšená. Chtěla tam spát, spala sama celou noc, večer jsme uspávali a věděla, že může buď přijít za námi, nebo zavolat. Ale nepotřebovala to.
Zatím co Fíla šel k Andrejce do pokoje ve 2,5 letech, zpočátku tam chtěl být, ale pak občas usínal u nás a hodně dlouho v noci chodil k nám. Kolem 9 let začal mít strach ze tmy a potřeboval při usínání otevřené dveře a světlo z chodby, tak jsme toto řešili kineziologií, našli příčinu, která souvisela se situací bezprostředně po porodu, vše jsme vyčistili a od té doby mi sám říkal, když jsem mu šla dát pusu na dobrou noc, abych pak zavřela dveře:-).
Štěpa s námi spal zhruba do 2 let, pak jsme zkusili pokojíček a začal spát lépe, když byl sám. Ale kolem 3 hodiny mě zavolá a do rána spíme spolu, to už potřebuje kontakt a nespí tak tvrdě a já si to s ním užívám:-)
Jsou ale děti, které vyžadují stálé spaní s rodiči, potřebují je cítit a být u nich.