Příběh z praxe – panický strach z lidí roční holčičky a vyčerpání maminky

Na online terapii se ke mně objednala maminka Katka, kterou trápilo chování její roční dcerky Natálky.

Dcerka měla až panický strach z cizích lidí. Projevovalo se při každodenních činnostech, což Katku vyčerpávalo.

Když šla s dcerkou do obchodu a měla ji v nosítku, tak do té doby, dokud na ně nikdo nepromluvil, byla dcerka v pohodě, ale jakmile je třeba jen prodavačka pozdravila a Katka odpověděla, malá začala ihned plakat a dávala ručičky v pěst.

Podle Katky byla dcerka často ve velkém napětí a ručičky stahovala často. 

Katka se už cítila frustrovaná, protože nikam nemohla, malá plakala vždy, když se jen s někým pozdravila, natož aby si s někým povídala. Bylo jedno, jestli byla v kočárku, nebo v nosítku.

Natálka byla od malička hodně uplakaná. Přes den plakala téměř pořád a moc nespala. V kočárku zpočátku vůbec být nechtěla, tak tedy přešli na nosítko, kde Natálka spala, ale jen když Katka chodila, jakmile by si sedla, nebo se zastavila, byl pláč.

V noci dcerka spala, což Katce dávalo sílu “přežít” den. Ano, opravdu dny přežívala. Bála se jít ven, aby někoho nepotkala, kdo by na ni promluvil a malá by zase propadla v zoufalý pláč a nebyla k utišení.

Její představy, jak se bude s kočárkem procházet, zajde s kamarádkou na kafíčko, vzaly za své.

Byla tak zoufalá a bezmocná, že se u ní objevila i myšlenka, zda by nebylo lepší dát malou k adopci.

Přitom si dítě vždy přála, už jako mlaďounká si vysnila domeček, rodinu a teď když to má, vůbec jí to nenaplňuje, ba naopak.

Katka chtěla vyřešit a odbourat ten strach, který dcerka má, nervozitu, úzkost a svou frustraci.

Chtěla se cítit klidně, uvolněně a přála si, aby i Natálka byla klidnější a cítila se bezpečně.

child, girl, fear

Do odbloku jsme šli s pocity strachu, frustrace, napětí, bezmoci a nepochopení. Dostali jsme se do Katčiných zhruba 4 let, kdy slyšela, jak se rodiče hádají. Nebylo to nic neobvyklého, hádali se často – taťka pil a mamku podváděl. Katce se vybavila hádka rodičů – slyšela mamku hádat se s tátou po telefonu a po chvíli bouchly dveře a máma odešla.

Katka šla vystrašená a zmatená za ní. Mamka šla za tátou do staré hasičárny, která byla kousek od jejich domu. O Katce nevěděla. Ta byla schovaná za rohem, třásla se strachy, chtělo se jí plakat, vůbec netušila, co se tam bude dít a nemohla se odtamtud hnout. Slyšela, jak se rodiče začali hádat a řvát na sebe. Katka začala potichoučku plakala a najednou zahlédla, jak táta mámu strčil ze schodů. Slyšela jak mamka padá a dostala ohromný strach. Úplně jí ochromil. Měla šílený strach o mámu, že si ublíží, že už se třeba nezvedne a hrozně moc se bála plakat, aby jí táta neslyšel a neublížil i jí. Seděla tam, třásla se strachy a nevěděla, co dělat. Pak utekla zpátky domů do svého pokoje, kde začala plakat nahlas. Cítila naprosté zoufalství, bezmoc, strach a beznaděj.

Toto jsme postupně upravovaly a čistily tak, jak by to Katka kdysi potřebovala. Během odbloku Katce silně tlouklo srdce.

Na konci cítila pocit bezpečí, klidu, lehkosti a lásky a cítila se uvolněná a klidná.

Zhruba po měsíci od naší online terapie mi od Katky přišla tato zpráva:

Dobry den Lucko, 🙂 ano, nějaké změny tam jsou. S malou jsme byli uz na menších výletech, jeli jsme do města sednout si do parku. Už dokonce chodím do obchodu a ona je úplne v pohodě v kočárku. Pořád teda na ni nikdo nesmí promluvit a sáhnout na ni, jinak se buď schovává u mě v náručí (to je ta lepší verze 😀) a nebo pláče. Ale určitě vidím zlepšení. Tím pádem už ani u sebe nevidím takovou frustraci, jako předtím.

Něco málo o kineziologii One Brain

Více informací o této metodě a tom, jak funguje si můžete přečíst zde >>>

Pokud vás článek zaujal a pokud i vás zajímá seberozvoj, kineziologie One Brain a přístup k dětem, jelikož v dětství téměř vše začíná, ráda vás přivítám v mé uzavřené skupince Respektující rodičovství – cesta k dětské duši, kde pro vás tvořím hodnotný obsah zdarma a naleznete zde mnoho inspirace.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *